2018Mor Kasa Muhasebe programında bir cari hesaptan tahsilat ya da cari hesaba ödeme nasıl yapılır?

Merhaba, bu makalede sizlere Mor Kasa online ön muhasebe programında cari hesaptan tahsilat ve ödeme yapma işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Cari hesaplarla ilgili işlem yapabilmek için öncelikle CARİ HESAPLAR menüsüne giderek tanımlı cari hesapların listesini açıyoruz.


Mor Kasa Muhasebe programı cari hesap işlemleri


TAHSİLAT İŞLEMİ

Her cari hesabın başında İşlemler butonu bulunur. Bu butona tıkladığımızda o cari hesapla ilgili yapabileceğimiz İşlemleri görürüz. Biz tahsilat yapacağımız için ilgili cari hesabın işlemler menüsünü açarak Tahsilat yap seçeneğini seçiyoruz. Nakit/Kart, Çek ya da Senet tiplerinden uygun olanı seçerek tahsilat ekranını açıyoruz.


Mor Kasa Muhasebe programı cari hesaptan tahsilat yapmaGelen ekranda ilk olarak tahsilatın yapılacağı Kasa/Banka hesabını belirliyoruz. Daha sonra kayıt tarihini ve tutarı giriyoruz. Eğer istersek Not ve açıklamalar bölümünden bu tahsilata ilişkin bir açıklama ekleyebiliriz.


Mor Kasa Muhasebe programı cari hesaptan tahsilat işlemi nasıl yapılırGerekli bilgileri girdikten sonra Kasa Hareketini Kaydet butonuna tıklayarak tahsilatı kaydediyoruz.


ÖDEME İŞLEMİ

Şimdi de bir cari hesaba nasıl ödeme yapabileceğimizi görelim.
Öncelikle ilgili cari hesaba ait İşlemler menüsünden Ödeme Yap seçeneğini seçerek kullanabileceğimiz ödeme yöntemlerinin listesini açıyoruz. Bu listede Nakit /Kart Ödemesi yap, Çek Ver (Kendi Çekimiz), Çek Ver (Müşteri Çeki), Senet Ver (Kendi Senedimiz), Senet Ver (Müşteri Senedi) gibi seçenekler bulunuyor. Biz şimdi kendi çekimizi kullanarak ödeme yapacağımızı varsayalım.


Mor Kasa Muhasebe programı cari hesaba ödeme yapmaGelen ekranda ilk olarak bu hareketin hangi şube hesabımıza işleneceğini belirliyoruz (Eğer birden fazla şubeniz varsa). Ardından kayıt tarihi ile birlikte istiyorsak not ve açıklamalarımızı giriyoruz.Mor Kasa Muhasebe programı cari hesaba çek ile ödeme yapmaÇekin portföy/seri numarası, borçlu (çekin esas sahibi), vergi dairesi, vadesi, banka adı ve tutar bilgilerini giriyoruz.
Mor Kasa Muhasebe programı cari hesaba çek ile ödemeSon olarak Çeki Kaydet butonuna tıklayarak işlemi tamamlıyoruz.

Mor Kasa Online Muhasebe Programı 'nın mevcut özellikleri size yeterli gelmiyor mu?

Bizi arayın sizin için kusursuz Muhasebe Yazılımını birlikte geliştirelim...