2018


Merhaba, bu makalede sizlere Mor Kasa ön muhasebe programında bir cari hesabın açılış bakiyesini nasıl değiştirebileceğimizi anlatacağız. Açılış bakiyesi belirleme bölümünü, yeni bir çalışma dönemine geçtiğinizde ya da Mor Kasa muhasebe programını ilk kez kullanmaya başladığınızda, cari hesaplarınızın (Müşteri/tedarikçiler) eski dönemden kalan borç ve alacaklarını sisteme girmek için kullanırsınız.

Cari hesaplarla ilgili işlem yapabilmek için ilk önce tanımlı cari hesaplar listesine gitmeliyiz. CARİ HESAPLAR bölümünde her cari hesabın başında İşlemler butonu bulunur. Bu butona tıkladığımızda açılan menüde Açılış Bakiyesini Değiştir butonunu tıklayarak devam ediyoruz.
Açılan pencerede;
Tutar alanı için; eğer seçtiğimiz cari hesabın TL para birimi ile bakiyesi varsa bunu TL tutar alanına gireriz. Mor Kasa, açılış bakiyeleri için tüm para birimlerini ayrı ayrı hesaplar. Bu nedenle, eğer bir cari hesabın sadece TL cinsinden bakiyesi varsa dövizli alanları boş bırakırız.

Örneğin ADAM NAKLİYAT isimli cari hesapla TL ve USD para birimi ile çalıştığınızı varsayalım.
Bu carinin 3,000 TL alacaklı ve 4,800 USD borçlu olduğunu düşünelim.

Bu durumda TL tutar bölümüne 3000 yazarız ve sağındaki seçim kutusundan ALACAKLI seçeneğini işaretleriz. USD tutar bölümüne ise 4800 yazarız ve sağındaki seçim kutusundan BORÇLU seçeneğini işaretleriz.

Son olarak Açılış Fişini Kaydet butonuna tıklayarak açılış fişini kaydederiz.


Mor Kasa Online Muhasebe Programı 'nın mevcut özellikleri size yeterli gelmiyor mu?

Bizi arayın sizin için kusursuz Muhasebe Yazılımını birlikte geliştirelim...