2018


Merhaba, bu makalemizde sizlere Mor Kasa muhasebe programı üzerinde müşteri ya da tedarikçileriniz için yeni bir cari hesap kartının nasıl oluşturulacağını anlatacağız.

Cari hesaplar, müşteri ya da tedarikçilerinizle olan alım-satım, ödeme-tahsilat gibi tüm ticari faaliyetlerinizin kaydedileceği ve bunları kolayca raporlayabileceğiniz bölümdür. Bunları yapabilmeniz için her bir müşteri ya da tedarikçinize birer tane cari hesap kartı oluşturmanız gerekir.

Yeni bir cari hesap kartı oluşturmak için ilk olarak CARİ HESAPLAR menüsüne gitmeliyiz. Cari hesaplar butonunu tıklayarak tanımlı cari hesapların listesini açıyoruz.

Mor Kasa muhasebe programında yeni cari hesap kartı oluşturma


Ardından Sol üst bölümdeki YENİ CARİ HESAP EKLE butonunu tıklayarak cari hesap bilgilerini tanımlayacağımız form sayfasını açıyoruz.


Mor Kasa muhasebe programında yeni cari hesap profili


Gelen form sayfasının ilk bölümünde yeni açacağımız cari hesaba ait firma adı, firma yetkilisi, vergi dairesi, vergi numarası ve firma adresi gibi alanları dolduruyoruz.

HATIRLATMA 1: Şehir ve ilçe bilgisini adres alanına yazmayınız. Bunun yerine Şehir ve İlçe seçim kutularını kullanarak seçiniz. Çünkü müşterinize kestiğiniz faturayı yazdırırken şehir ve ilçe bilgileri zaten adres bilgisinin sonuna otomatik olarak eklenecektir.

HATIRLATMA 2: Cari hesaplarınıza ait mail adresi ve Cep telefonu alanlarını doldurursanız, daha sonra gerektiğinde muhasebe programınız üzerinden bu müşterilerinize kolayca SMS ya da mail gönderebilirsiniz. Örneğin cari hesap ekstresi ya da kestiğiniz bir satış faturasını müşterinize mail olarak göndererek onay ve tahsilat sürecinizi hızlandırabilirsiniz.


Mor Kasa muhasebe programında yeni müşteri oluşturma


İkinci bölümde vadesi, risk limiti ve risk izni gibi finansal ayarları tanımlarız. Fatura vadesi faturanın fatura tarihinden itibaren kaç gün sonra ödeneceğini ifade eder.


Mor Kasa muhasebe programında yeni tedarikçi oluşturma


Risk Limiti, Müşterileriniz için özel olarak belirlediğiniz maksimum borç tutarını ifade eder. Eğer Risk Limiti alanına 0 yazarsanız ya da boş bırakırsanız bu müşteriniz için herhangi bir limit uygulanmaz.

Risk izni, müşterilerinizin size olan borçlarının kabarmasını engellemek için kullanılır. Liste kutusuna tıkladığınızda karşınıza 3 seçenek çıkar.

1. Sistem ayarlarında belirtilmiş olan ayarı kullan: Bu müşteri için özel bir davranış sergilemeden, AYARLAR/SİSTEM AYARLARI bölümünde tanımlanmış olan risk izni ayarı kullanılır.

2. Risk limiti aşımına izin ver: Bu müşteri için sistem ayarlarında belirtilmiş olan risk izni ayarını dikkate almaz ve müşterinizin sizden limitsiz alım yapmasına izin verir.

3. Risk limiti aşımına izin verme!: Bu müşterinizin sizden sadece yukarıda belirttiğiniz Risk Limiti dahilinde alım yapmasına izin verir. Limit aşımına izin vermez!


Seçimlerimizi yaptıktan sonra KAYDET butonunu tıklayarak cari hesabı oluşturuyoruz. Artık bu cari hesap ile kolayca ticaret yapabilirsiniz.
Mor Kasa Online Muhasebe Programı 'nın mevcut özellikleri size yeterli gelmiyor mu?

Bizi arayın sizin için kusursuz Muhasebe Yazılımını birlikte geliştirelim...